0 554 292 59 61
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Evi Terk Eden Eşe Boşanma Davası Açmak ?

08 Temmuz 2019
1 kez görüntülendi

Evi Terk Eden Eşe Boşanma Davası Açmak ?

Evi terk eden eşe boşanma davasının açılış şartları Türk Medeni Kanunu’nun 164. Maddesinde açık ve tereddüde yer vermeyecek bir şekilde bu konu açıklanmıştır ;

Türk Medeni Kanunu‘nun 164. Maddesinde ise ;

Çiftlerden biri, evlilik yükümlülüklerini yerine getirmemesi maksadıyla diğerini terk etmesi durumunda, haklı bir sebebi olmaması, yaşadıkları ortak konut içerisinde bulunmaması ve en az altı ay sürmüş ( evlendikleri nikah tarihi baz alınmaktadır. ) evliliklerde istek üzerine noter ve hakim tarafından yapılan ihtarlara uyulmamış ise ; terk edilen eş boşanma davası açabilmektedir. Eğer eşlerden biri diğerini yaşadıkları ortak konutu terk etmeye zorlayan bir sebep veya haklı olabileceği bir durum yok ise ( Örneğin : Hastalık vb. ) bu noktada diğer eşin talebi üzerine hakim veya noter yapacakları ihtarda terk eden eşe ortak yaşadıkları alana dönmemesi oluşabilecek hususlar konusunda uyarılarda bulunur. Fakat boşanma davası için ; hakim veya noter huzurunda gerçekleşen ihtar sonrasında iki ay ( 60 Gün ) geçmemesi durumunda dava açılamamaktadır.

Hukukun her alanında olduğu gibi TMK.164. Maddesinde istinaden ”  Evi Terk Eden Eşe ” boşama davası a.açılabilmesi için ;

– Evi terk eden eşin evlilikle birlikte doğan yükümlüklülerini yerine getirmemek maksadıyla evi terk etmesi
– Evi Terk eden eşin evi terk sürersinin evi terk tarihinden dört ay veya daha fazla geçmiş olması durumunda
– Evi Terk eden eşe Hakim veya Noter aracılıkları ile ” EVE GERİ DÖN” ihtarnamesinde bulunması
– Hakim ve Noter ihtarnamesinden sonra iki ay süre geçmesi

Yukarıda sizlere belirtmiş olduğumuz süreçler gerçekleşmiş olması durumunda Türk Medeni Kanunu’nun 164. Maddesi gereğince terk eden eşe boşanma davası açabilecektir. Evi terk eden eşe açılacak boşanma davasında ; haklı bir gerekçe sunulmayıp, evlilik birliliğinin gerekli yükümlülükleri nedeni ile evi terk etmesi, tanıklar ve diğer deliler kanıtlaması durumunda boşanma davası gerçekleşecektir.

Eskişehir boşanma avukatı olarak sizlere açılmış veya açılacak olan aile hukuku davalarında danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekteyiz.  Anlaşmalı boşanma davaları veya Çekişmeli boşanma davalarında sizlere hukuki açıdan yardımcı olmaktayız. Bizlere iletişim bölümünden telefon mail aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?