0 554 292 59 61
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasının Mirasçılar Tarafından Sürdürülmesi

21 Haziran 2019
1 kez görüntülendi

Boşanma Davasının Mirasçılar Tarafından Sürdürülmesi

Eşlerin yapmış olduğu evlilik birliğini sona erdiren sebeplerden bir tanesi de ölümdür. Evlilik birliğinin sona ermesi ile birlikte eşlerin birbirlerinin yasal mirasçı olma durumları da sona erer.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu”nun 181/1. maddesine göre;

Boşanan eşler, bu sıfatla birbirlerinin yasal mirasçısı olamazlar ve boşanmadan önce yapılmış olan ölüme bağlı tasarruflarla kendilerine sağlanan hakları, aksi tasarruftan anlaşılmadıkça, kaybederler.

Boşanma Davası Sırasında Eşin Ölümü

1 Ocak 2002″de yürürlükten kalkan 743 sayılı Medeni Kanun döneminde, davacı hangi sebeple boşanma davası açmış olursa olsun, dava sürerken ölmesi durumunda davalı eş yasal mirasçı oluyordu. O dönemde davacı mirasçılarının davaya devam etmeleri konusunda bir yasal düzenleme kanunu da bulunmuyordu.
4721 sayılı Yeni Medeni Kanun”un 181/2. Maddesi”nde yeniden düzenlenmiştir. Buna göre;
Boşanma davası devam ederken, ölen eşin mirasçılarından birisinin davaya devam etmesi ve diğer eşin kusurunun ispatlanması hâlinde de yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır. Kanunun 181/2. fıkrasına göre boşanma davasının hangi sebep ile açıldığının hiçbir önemi yoktur.
Boşanma davası hangi nedenle açılmış olursa olsun boşanma davası devam ederken eşin ölmesi durumunda, mirasçıları davaya kusur yönünden devam edebilirler.

Mirasçılar Davaya Nasıl Katılır ?

Boşanma davası sürerken eşlerden birinin vefat etmesi durumunda, mirasçıların davaya nasıl çağrılacakları konusunda Medeni Kanun”un 181. Maddesinde herhangi bir düzenleme yoktur.

ETİKETLER
, ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?